Several local students among CNY Scholastic Art Award winners

Posted

Several area junior- and senior-high students were among those honored for award-winning entries in the 2020 CNY Scholastic Art Awards, sponsored by M&T Bank and hosted by Onondaga Community College.

An exhibit of winners from the 13-county Central New York region is on display, free to the public, at OCC in the Whitney Applied Technology Center through Feb. 28, according to a CNY Art Council announcement.

In January, over 4,650 pieces were judged in 17 categories, and over 1,370 works were awarded. Individual pieces and eight-piece portfolios were awarded Gold Key (highest honor), Silver Key and Honorable Mention.

The ceremony included honoring two art teachers for inspirational work with students and dedication to the CNY Scholastic Arts program: Larry Migliori, retired art teacher from Rome Free Academy and Mohawk Valley Community College; and Heather Blaski of Cicero-North Syracuse High School.

Among award recipients:

• Camden — Silver Key: Molly Dunfield, Drawing & Illustration; Gillian Young, Digital Art (2).

Honorable Mention: McKenna Brazie, Kendra Igoe, Sophie Marin, Brooke Zook.

• Canastota — Gold Key: Cody Gushea, Drawing & Illustration; Sara Shaver, Painting (2).

Silver Key: Kayliana Betz, Photography; Mattingly Clarke, Photography; Sara Shaver, Painting; Adelyn Ward, Photography.

Honorable Mention: Carly Becker, Cody Gushea (2), Kaitlyn O´Dell (2), Clay Roberts, Sara Shaver.

• Clinton — Silver Key: Jillian Graziadei, Photography.

• New Hartford Sr. High School — Portfolio, Gold Key: Maya Bykuc.

Gold Key: Maya Bykuc, Painting (2); Courtenay Lampert, Painting; Kayla Schara, Drawing & Illustration (2).

Silver Key: Maya Bykuc, Painting; Moaz Elazzazi, Photography; Connor Griffin, Drawing & Illustration and Painting; Veronica Matthews, Drawing & Illustration; Kayla Schara, Painting; Caitlyn Urbanke, Drawing & Illustration.

Honorable Mention: Maria Brooks, Connor Griffin, Korey Hans (2), Courtenay Lampert, Veronica Matthews, Kayla Schara, Caitlyn Urbanke.

Perry Jr. High — Gold Key: Giada Lamberto, Drawing & Illustration; Sandi Myint, Drawing & Illustration; Francesca Sardina-boisen, Drawing & Illustration; Jarrett Sherman, Drawing & Illustration.

Silver Key: Rorie Kolek, Drawing & Illustration; Emily Mroczek, Digital Art.

Honorable Mention: Mariah Lacey.

• Oneida

High School — Gold Key: Corinne Becker, Mixed Media.

Silver Key: Gabrielle Cogan, Mixed Media; Grace Davis, Mixed Media; Alexander Fiedler, Mixed Media; Kara Young, Sculpture.

Honorable Mention: Ella Ryan, Emily Wright.

Otto L. Shortell Middle School — Silver Key: Madison Castle, Drawing & Illustration; Ebonie Salisbury, Ceramics & Glass.

Honorable MentionMadison Castle, Kaylene Cook, Riley Hewitt, Katie Kinney.

Oriskany — Honorable Mention: Dennis Dehart, Kendra
Yaddow.

• Thomas R. Proctor High School, Utica — Portfolio, Silver Key: Dominick Scholefield.

Portfolio, Honorable Mention: Mee Ra Da.

Gold Key: Hannah Baumann, Photography; Mee Ra Da, Photography (2); Anthony DeSantis, Photography; Jade Doolen, Photography; Carter Klumbach, Photography; Jenna Mariotti, Sculpture; Julia Mazzotta, Ceramics & Glass; Dominick Scholefield, Ceramics & Glass (4).

Silver Key: Mee Ra Da, Photography; Hector Diaz, Photography; Jenna Mariotti, Sculpture; Dominick Scholefield, Ceramics & Glass (2).

Honorable Mention: Jade Doolen, Claire Eady, Pooja Gurung (2), Julia Mazzotta, Neira Mehmedovic, Gay Blue Paw, Lashaunta Sanchious-Felton, Dominick Scholefield, Brianna Young.

• Westmoreland — Silver Key: Bella Barretta, Photography.

Honorable Mention: Bella Barretta, Alyssa Buck, Kylie McGowan.

• Whitesboro Sr. High School — Gold Key: Roberto Acevedo, Photography; Vicky Long, Photography; Yanna Pavlyukovets, Painting; Abigail Smith, Drawing & Illustration; Leah Tracy, Drawing & Illustration.

Silver Key: Jolyn Dingman, Painting; Madison Keida, Painting; Nathan Ruffalo, Drawing & Illustration; Kara Williams, Photography; Cami Witchley, Photography.

Honorable Mention: Olivia Anderson, Ava Broccoli, Hailey Davis, Mackenzie DeLeonardo, Alexandria DeSantis, Madison DeSantis (2), Danielle Getz, Elizabeth Johnson, Vicky Long (2), Allison O’Connor, Nathan Ruffalo, Abigail Smith, Kalissa Zaikoff (2).

Middle School — Gold Key: Karina Andronovich, Ceramics & Glass (2); Emma Kane, Sculpture; Nevaeh Pagan-Caquias, Painting; Alysa Wendell, Ceramics & Glass.

Silver Key: Joslyn Comenale, Mixed Media; Peyton Lahey, Ceramics & Glass; Hannah Phillips, Sculpture; Liyah Schneider, Ceramics & Glass; Aylah Stevens, Sculpture.

Honorable Mention: Charlotte Haberle, Maddison Manley, Noah Sheldon, Alysa Wendell.

Comments

No comments on this story | Please log in to comment by clicking here
Please log in or register to add your comment