Categories

Home : general

Area students among 700 graduating from SUNYIT

MARCY — Area students were among the more than 700 candidates for undergraduate or graduate degrees at SUNYIT’s 38th annual spring commencement this morning.

Lt. Gov. Robert Duffy was keynote speaker in the Wildcat Field House on the SUNYIT campus.

Graduates listing Rome mailing addresses were: Maranda Beckwith, Michelle Brundage, Nicholas Budlong, Tano Dimarco, Kayla Dunning, Christina Edwards, Shelly Forrester, Charles George.

Julie Hayduk, Timothy Jameson, Jennifer Malecki, Jodi March, Michael Mayhew, Heather Merchant, Samantha Merithew, Devin Millbower, Chanelle Pelton, Tracey Piccola, Michael Polce, Barbara Puma.

Michael Rivers, Daniel Salloum, Laura Schilling, Bryan Severs, Kayleigh Sharpe, Matthew Shaver, Kevin Simons, Sara Smith, Mark Varano, Samantha Vetrone, Janine Wilhelm, Kendall Wilson, Terry Wormuth, Brandi Wright, Xiaohui Xie, Kyle Yager, Amanda Zionc.

Other area graduates:

Ava: Jennifer Spink

Barneveld: Melissa Schneider

Blossvale: Brandon Benenati

Boonville: Ian Grenier, Darlene Henry, Scott Martin, Kathleen Murphy, Amanda Myers, Melissa Porter, Lisa Seigers, Ashley Wieczerzak

Camden: Joseph Henderson, Sarah Hoffman

Clark Mills: Autumn Eiss, Paul Piacentino

Clinton: Tina Bowdish, Kristin Burns, Gregory Calidonna, Shelby Davis, Julia Dowling, Michael Foppes, Katie Humphreys, Tatyana Lyubezhanin, Marc Massoud, William O’Mara, Sara Wadsworth

Deansboro: Travis Owens, Mo Zhang

Deerfield: Vanessa Bonney, Michael Kelly, Joseph Martin

Durhamville: Jonathan Williams

Holland Patent: Meghan Hughes, Elizabeth Lawson, Melissa Maloy

Lee Center: Frank Conestabile, Kelly Heffernan, Marie Heylen, Randi Lucia

Madison: Maureen Gallagher

Marcy: Adrienne Blaszak, Justin Caporale, Elizabeth Cromer, Peter Dakurah, Michelle Dorsino, Bianca Filletti, Charles Lafferty, Heather Moksness, Patrick Perlmutter, William Peterson, Rachel Vanhatten, Glenda Whittaker

Munnsville: Cindy Marshall

Oriskany: Jessica Bar, Kathy Larrabee, Peter Panella, Shannon Richer

Oriskany Falls: Christine Swalgin

Poland: Kyle Braunlich, Nicholas Hoke, David McKerrow

Prospect: Jarrod Weir

Remsen: Lisa Anken, Amy Bankert, Travis Bivins, Kimberly Mills, Todd Norton

Sherrill: Adara Wilczak

Stittville: Darcie Meeker

Sylvan Beach: Nicholas Hewitt

Taberg: Corey Newton, Jerry Wall

Vernon: Daniel Kitchen, Susan St. Louis, Adam Zimmerman

West Leyden: Matthew Kaido

Westernville: Timothy Stalnaker

Westmoreland: Timothy Greiner, Megan Santa Maria

Whitesboro: Andrew Blackburn, Alyssia Corteaux, Gregory Davis, Jodi Davis, Brian Handzel, Megan Kosowski, Mark Lybolt, Shanna Roach, Brianna Ryan, Christopher Soja, Sheila Tracy, Michelle Tucker, John Vergis, Kristin Wagner, Joan White

Woodgate: Shaelynn Zelazowski

RomeSentinel.com

Calendar

April 2014
Su Mo Tu We Th Fr Sa
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
27282930   
March